Başlangıç / Kimdir / Fırat Delibaş Kimdir
Fırat delibaş

Fırat Delibaş Kimdir

Fırat delibaş ülkemizde son yıllarda adını sıkça duyuran, genç mafyalar arasında yer almaktadır. Fırat Delibaş aslen Diyarbakırlı ve Kürt kökenlidir.

Delibaş piyasada “ağa” lakabı ile tanınmış ve Türkiye’nin en büyük, kapkaç çetesi liderliğini yapmaktadır. 

Fırat delibaş Diyarbakır’da dünyaya gelmiş, ancak ailesi delibaş küçükken İstanbul’a göç etmiştir. Delibaş ailesinin İstanbul’a gelmesi ile birlikte, İstanbul’da çocukluk ve gençlik yıllarını geçirmiştir.

Delibaş, ülkemizde hanım ağa lakaplı Sevgi Özöcal ile birlikte bir çok işi yürüttüğü, büyük bir kesim tarafından bilinmektedir. Delibaş, Sevgi Özöcal ile bazı sanatçıların korumalığını yürütmüştür. Sanatçılara yapılan korumalığın dışında, İstanbul’daki bir çok gece kulübünü de haraca bağladığı, geniş bir çevre tarafından bilinmektedir. Emniyet tarafından yapılan bir çok araştırmada, Delibaşın, 2000’li yılların başında, DEHAP gençlik kollarını büyük para yardımları yaptığı bilinmektedir. 

2003 yılında Delibaşın, Beyoğlu’ndaki 30’dan fazla mekanını emniyet tarafından baskın yapılmıştır. Yapılan bu operasyonlarda delibaş ile birlikte 110 kişilik bir ekibi yakalanmıştır. Delibaşın yakalanan 110 kişilik ekibinin arasında, bir dönemler, Erzurum emniyetinde polis memurluğu yapan, Efrahim Yücel‘de yer almaktaydı. Bu operasyon sonucu yapılan araştırmalarda, Delibaşın, zimmetine oldukça yüklü paralar geçirdiği tespit edilmiştir. 

Delibaşın Kendi Hakkında İddia Edilen Olaylara Verdiği Cevaplar

Taksim Dolapderede otopark işletmeciliği yapmaktayım. Geçmişte çete kurma suçlarından dolayı tutukluluğum olmuştur. Ancak şuan tahliye olmuş durumdayım. Eski işlerimi tamamen bıraktım. Benimle birlikte bir dönemler yaptığım işleri yapan şahısların hepsini, tek tek uyarıp, yanlış işlerden uzak durmalarını istedim. Uyardığım kişilerde artık yanlış işler ile uğraşmıyorlar. Doğudan gelen çocuklara, uyuşturucu sattırıp, yan kesicilik yaptırdığı, yalan ve yanlış haberdir. O işler ile başka şahıslar uğraşmaktadır.

Fırat Delibaş 2006 yılında çıkmış olduğu hakim karşısında, 41 yıl ile 89 yıl arasında tutuklama talebi ile karşılaşmıştır. İstanbul 13. ağır ceza mahkemesine çıkan delibaş, 3 yıl hapiste yattığı sebebi ile, sürpriz şekilde tahliye olmuştur. 

2014 yılında İstanbul Tarla başında, polislere saldırı olayı gerçekleşmiştir. Polislere saldırı yapılan bölgeye, emniyet güçleri tarafından operasyon düzenlenmiştir. Operasyon sonucu, saldırının olduğu bölgedeki mekanın, Fırat Delibaş’a ait olduğu tespit edilmiştir. Yapılan operasyonun sonucunda Fırat Delibaş ve yedi adamı göz altına alınmıştır. 

Fırat Delibaş’ın yönetmiş olduğu suç çetesi, emniyet güçlerinin başarılı operasyonları sonucu 2014 yılında çökertilmiştir. 

Fırat Delibaş’ın Resmi Evraklardaki Suçları

 • Rüşvet olayları
 • Yankesicilik suçları
 • Çıkar amacı doğrultusunda silahlı suç örgütü oluşturmak
 • Kişi hürriyetini tehdit edici suçlar
 • Haraç olmak, haraca bağlamak
 • Çocukları ve fuhuş yapan kişileri tehdit etmek

gibi suçları, adli mercilerde resmi olarak kayıtlara geçmiştir.

2014 yılında çetesi çökertilen Delibaş, daha sonraki yıllarda tekrardan çetesini toplamayı başarmıştır. 2017 yılında Delibaşın çetesine emniyet mensupları tarafından yeniden operasyonlar düzenlenmiştir. Operasyon sonucu Delibaşın 27 adamı yakalanmıştır, ancak Delibaş, operasyon sonucu kaçmayı başarmıştır. Şuan için emniyet tarafından aranmaktadır. 

Delibaşın yakalanan çete üyelerinin bir bölümü şuan için, tehdit, rüşvet, yağma, uyuşturucu ticareti suçlarından yargılanmaktadır. Çeteye yapılan operasyonda, çeteye ait, bir çok tabanca, pompalı tüfek, mermi ve örgütsel dokümana el konulmuştur. 

Yakalanan çete üyelerinden 16’sı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, geriye kalan 11 kişi ise, çıkarılmış oldukları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştır. 

30 Nisan 2018

Uzun süredir emniyet güçlerinin peşinde olduğu Fırat Delibaş, emniyetin yaptığı operasyon ile, bir adamıyla birlikte İstanbul Beyoğlu’nda yakalanmıştır.

Fırat Delibaş, yukarıda vermiş olduğumuz sebeplerden ötürü, emniyet güçleri tarafından ülke genelinde aranmaktadır. Konu ile ilgili yeni bir olay olduğu zaman, siz değerli takipçilerimize bilgilendirme yapılacaktır. 

15 Temmuz 2018

Nisan ayı sonlarında yakalanan Fırat Delibaş çıkarıldı mahkemede, yurt dışı yasağı konularak tahlile edilmiştir. Tahliyeden sonra mahallesine gelen delibaş çocuklara harçlık dağıtmıştır. 

NOT: FIRAT DELİBAŞ HAKKINDA İNSANLARIN OLDUKÇA FARKLI GÖRÜŞLERİ MEVCUT. SİZDE DELİBAŞ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ LÜTFEN BELİRTİNİZ. 

Benzer Makalelerimiz

3 yorumlar

 1. ufe

  Fırat Delibaş söylenenlerin aksine zamanında yaptığı yanlışların farkında olan ve bu yanlışlardan uzak duran babacan bir insandır. tanışmak istediğim nadir kabadayılardan bir tanesidir.

  • Hakkı

   Şefersiz kahpenin biri. Travesti agası olmuş gavatın biri. Bu ibnede kabadayı olduya daha ne diyim

   • admin

    arkadaş yanlış konuşuyorsun. milyonlarca seveni olan insanlar hakkında lütfen düzgün konuşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir