Başlangıç / Ekonomi / Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde kullanılan tüm kağıt ve madeni paraların basımına ilgili ülkeler karar verirken kripto paralar için böyle bir durumun olmadığını belirtebiliriz. Bitcoin, dünya üzerinde herhangi bir merkezi olmayan, üretimi madenciler tarafından yapılan dijital bir para birimidir. Bitcoin madenciliği yapan kişiler, bilgisayarlar üzerinden özel yazılımlar kullanarak bir nevi matematik problemi çözer gibi üretim yapmaktadır.

Bitcoin sistemini tasarlayan kişiler, üretimi tamamen arz ve talep durumuna göre orantılanmıştır. Üretime olan ilginin sürekli olarak artış göstermesi, kazım zorluğunu giderek artmasına neden olmakta. Bitcoin Madenciliği her yıl giderek zorlaşan bir hal alması, ortaya büyük enerji tüketimine neden olmakta. Yapılan araştırmalara göre 1 Bitcoin (BTC) üretimi yapılırken tüketilen enerji, ortalama olarak bir evin bir aylık enerji tüketimine denk gelmektedir.

Bitcoin sisteminin bugüne kadar güvenilir bir şekilde sorunsuz ilerlemesinin en temel nedeni alt yapısından kaynaklanmaktadır. Blockchain sistemi içerisinde yer alan Bitcoin, tüm üyelerin birbirleri ile gerçekleştirdikleri işlemleri görüntülenmesine olanak sağlayarak sistemin güvenliğini bir nevi kendileri sağlamaktadır. 2008 yılında piyasaya sürülen bu dijital para, en basit bir bilgisayardan dahi elde edilebiliyordu. İşlemci ve grafik kartının önemli olmadığı ilk yıllarda yüksek miktarlarda BTC elde eden kişiler, günümüzde milyonlarca dolar gelire sahip olmuşlardır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak için oldukça yüksek gereksinimli bilgisayarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Evler kullandığımız kişisel bilgisayarlar ile Bitcoin üretimi yapmak şu an için mümkün değildir. Bitcoin madenciliği yapabilmek için yüksek grafik kartlarına sahip sistemler kullanmak gerekiyor. Tek ekran kartı ile kazanç sağlamanın mümkün olmadığını, Ring adı verilen birden fazla ekran kartı ile kazanç sağlanabileceğini söyleyebiliriz. Bitcoin üzerinden oldukça güzel gelir elde eden kişilerin sayısında meydana gelen artış, piyasalar içerisinde ekran kartı stok sorunlarının yaşanmasına neden olmuştur.

Bitcoin madenciliği yapacak kişiler, ellerinde bulunan sistemler üzerinden maliyet hesaplamaları yaparak aylık kazanacakları tutar hakkında fikir sahibi olabilirler. Madencilik yaptıkları Ring sisteminin ortalama harcadığı enerji tüketimini gösteren yazılımlar mevcuttur. Bu yazılımlar üzerinden aylık masraflarınızı ve kazım gücünüzü görerek ortalama gelirinizi hesaplayabilirsiniz. Dünya üzerinde yer alan madencilerin tamamı günlük ortalama olarak 2,000 Bitcoin üretimi yapmaktadır.

Bitcoin’i geliştiren kişiler bu dijital paranın hiç olmaması için bir sınırlandırma getirmişlerdir. Dünya üzerinde madencilik ile çıkarılabilecek maksimum Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. İlk etapta kazım kolay olmasından dolayı oldukça fazla BTC üretimi

yapılmış olup ticaretlerde kullanılmaya başlanmıştır. 2018 yılının ilk ayları itibari ile toplamda 18 milyon Bitcoin kazımı yapılmıştır. Kalan 3 milyonluk BTC’nin kısa sürede çıkarılacağını düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtmek isteriz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere Bitcoin madenciliği sürekli talep gören bir hal almıştır. Bu nedenle kazım zorluğunun giderek arttığı, Bitcoin üretimi konusunda daha yüksek performans gerektiren cihazlar kullanılması gerektiği anlaşılmıştır. Madencilik ile uğraşan kişi sayısında meydana gelen artışı göz ardı edersen kalan 3 milyonluk kısmı ancak 2035 gibi bir tarihte sonlanması planlanıyor. Bitcoin üretimi için gerekli ekipmanlara sahip olan kişiler, BitMiner, GGMiner, BFGMinner gibi yazılımlar kullanabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Yasal Mı?

Üretime başlayacak olan birçok kişi, Bitcoin’in yasal olup olmadığı konusunda da bilgi sahibi olmak istiyor. Bu yazının yayınlandığı tarih için ülkemizde böyle bir yasak durumunun olmadığını belirtelim. Dünya üzerinde ara ara birkaç ülkenin yasadışı işlemlerde Bitcoin kullanıldığı gerekçe göstererek başta madencilik olmak üzere birçok işleme yasak getirdiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir