Başlangıç / Teknoloji / Bilgisayar Nasıl Seçilir?

Bilgisayar Nasıl Seçilir?

Yeni bir bilgisayar almak için yeterli bütçeye sahip olan birçok kişinin bilgisayar nasıl seçilir sorularına yanıt aradıklarını görmekteyiz. Bir bilgisayarda bulunması gereken olmazsa olmaz özelliklerin ne olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bir bilgisayar almadan önce öncelikle bilgisayarı hangi amaçla kullanmak istediğinize karar verin. Piyasalar içerisinde bulunan yüzlerce farklı bilgisayar türü, insanların farklı gereksinimleri için özel olarak tasarlanmışlardır. Eğer her ihtiyaca uygun olacak bir bilgisayar almak istiyorsanız bu konuda iyi bir bütçe sahibi olmanız gerekiyor.

Sadece film izlemek, haber okumak ya da basit oyunları çalıştırmak istiyorsanız bilgisayar nasıl seçilir sorusuna ayrıntı bilgiler yazımızın devamında yer alacaktır. Bilgisayarlar, gündelik kullanım, iş ve oyun olmak üzere 3 farklı kategoride yer almaktadır. Gündelik kullanımlar için olan bilgisayarların fiyatları düşük seviyede iken oyun bilgisayarlarının orta fiyatlara sahip olduğunu görüyoruz. İş bilgisayarlarının ise sahip olduğu özelliklerden dolayı oldukça yüksek fiyatlara satıldığını görmekteyiz. Gündelik bir bilgisayarda profesyonel oyunlar oynayamaz, işleriniz halledemezsiniz. Oyun bilgisayarında hem gündelik işlerinizi halledebilir hem de Steam üzerinden dilediğiniz oyunları açabilirsiniz.

Gündelik Kullanıma Uygun Olacak Bilgisayar Seçimi

Gündelik kullanımlarınız için bilgisayar nasıl seçilir sorunuza yanıt verecek olursak; Genel olarak ödev yapmak, film izlemek, sosyal medya ağlarında vakit geçirmek için tercih edilen günlük bilgisayarlar, İntel i3 ya da i5 işlemcilerden oluşması yeterli olarak görülmekte. Az da olsa basit oyunları çalıştırmasını istiyorsanız bilgisayarınızda en az 4 GB RAM ve 500 GB Harddisk bulunmasına dikkat ediniz. Bu tür bilgisayarların çeşitli markalara göre oldukça değişken fiyat etiketlerine sahip olduğunu görüyoruz.

Oyun Bilgisayarı Nasıl Seçilmeli

Oyuncu bilgisayarı satın almak isteyen kişiler, bu konuda oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Bir oyunun oyuncu bilgisayarı olarak adlandırılan bilgisayarda açılması, o bilgisayarın donanımsal olarak iyi olduğu anlamına gelmez. Bilgisayar nasıl seçilir konusunda oyuncuların dikkate alması gereken bazı hususlar bulunuyor. Öncelikle sıklıkla oynadığınız ya da oynamak istediğiniz oyunun en iyi çözünürlükte açıp açmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. İşlemci konusunda tercihiniz kesinlikle İntel’den yana olmalıdır. İşlemci olarak bir oyun bilgisayarı en az i5 6.nesilden oluşmalıdır. Daha aşağı sürümler oyunlardan alacağınız zevkin yok olmasına neden olabilir.

Bir oyun bilgisayarının belki de en önemli ekipmanı ekran kartıdır. FPS değeri başta olmak üzere oyun içerisindeki akıcılık ekran kartı üzerinden alınan güç ile sağlanmaktadır. Ekran kartınız minimum olarak 4 GB 128 bit özelliklere sahip olan olmasına dikkat ediniz. Oyun bilgisayarı arayan ya da toplayan bir kişi, Nvidia GeForce GTX 1050 Tİ’den aşağı ekran kartı

seçmemeye özen göstermelidir. Daha düşük ekran kartları, FPS konusunda sizleri üzecek değerler sunabilir. RAM konusunda 16 GB ya da 32 GB’den oluşan seçenekler tercih etmeniz gerekiyor. Depolama türü, bilgisayar nasıl seçilir konusunda sizleri yoracak en önemli kısımdır. Daha iyi bir oyun deneyimi için Harddisk kullanmak yerine daha hızlı bir teknoloji olan SSD kullanmanızı öneririz.

İş Bilgisayarı Nasıl Seçilir?

İş bilgisayarı satın alacak kişiler, bilgisayar nasıl seçilir konusunda çok fazla zaman harcamazlar. İş bilgisayarı üretimi konusunda belli başlı şirketler olmasından dolayı seçenek sayısının az olduğunu ve alıma dakikalar içerisinde karar verildiğini söyleyebiliriz. Bu konuda birçok kişi Apple tarafından üretilen Macbook ya da iMac serilerini tercih etmeye çalışmaktadır. İş bilgisayarı seçimi konusunda kullandığınız uygulamalara göre hareket etmeniz gerekiyor. İş konusunda size yarayacak programları iyi bir şekilde açan her bilgisayar sizin için iyi bir tercih olacaktır. Bazı programlar ağırlıkla RAM tüketimi yaparken bazı programların CPU tüketimine bağlı çalıştıklarını görüyoruz. Bu nedenle sahip olduğunuz uygulamaların güç aldığı bileşen, bilgisayar nasıl seçilir sorunuza otomatik olarak yanıt verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir