Başlangıç / Tarih - Coğrafya / Antarktika’ya Gitmek Yasak Mı?

Antarktika’ya Gitmek Yasak Mı?

Antarktika’ya gitmek yasak mı? makalemize hoş geldiniz. Yazımızda sizlere Antarktika’ya nasıl gidilir ve kıtanın her yerini gezmek mümkün müdür konuları hakkında bilgi aktaracağız. Antarktika dünyanın 7. kıtası olarak bilinmektedir. Yüz ölçümü büyüklüğü olarak ise beşinci sıradadır. Antarktika Avustralya’nın neredeyse iki katı olduğu gibi Avrupa’dan da yüz ölçümü olarak büyüktür.

Dünyanın en soğuk yeri olan Antarktika aynı zamanda en rüzgarlı ve en kuru yeridir. Aslına bakarsanız teknik olarak Antarktika devasa bir çöldür. Hatta çoğu bölgesine 2 milyon yıldır hiç yağmur yağmadığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Peki biz insanlar olarak oralara gidebilir miyiz? Bundan tam 200 yıl önce 1818’de gidemez diniz. Hatta öyle bir yerine varlığı bile bilinmiyordu.

1820 yılında Ruslar tarafından düzenlenen bir ekspedisyona kadar bu kıtayı gören veya bilen kimse olmamıştır. Kıtanın içindeki güney kutup noktasına bir asır sonra 1911’de ayak basıla bilmiştir. Hatta aydaki ilk adımlarımız dan 58 yıl önce. Dolayısıyla kıtalar hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz yer Antarktika’dır. Peki asıl soruya gelirsek “Antarktika’ya gitmek yasak mıdır?” 

Antarktika’ya Gitmek

Antarktika’ya gitmek yasak değil. Hatta vize almanıza bile gerek yoktur. Çünkü Antarktika içinde ülke olmayan tek kıtadır. Siyasi olarak hiç bir yere bağlı değil. Ancak ülkeler Antarktika’nın korunması adına, 1959 yılında, ABD, Arjantin, Avustralya, İngiltere, Fransa, Belçika, Japonya, İspanya, Güney Afrika, Şili, Yeni Zelanda ve Rusya aralarında Antarktika anlaşmasını imzalayarak, kıtayı koruma altına almıştır. Daha sonra bu antlaşmaya katılan ülke sayısı yıldan yıla artarak 53’e kadar çıkmıştır.

Kıtada devletlerin sadece bilimsel çalışma yapılmasına izin verilmektedir. Bunun yanında kıta doğasına zarar vermemek için, oldukça detaylı konulara dikkat edilmektedir. Kimyasal çalışmalardan tutunda, insan dışkısına kadar her şey kurallara tabi tutulmuştur. Yani kısaca kıta doğasına zarar verebilecek en ufak konular bile kurallara tabi tutulmuştur. 

Yazımızın başında Antarktika’ya gitmenin yasak olmadığını söylemiştik. Ancak yasak olmaması, kıtanın her yerine gidebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Turistik ziyaretler için, gözetmenler kontrolünde adanın sadece belli başlı yerlerine gidiş serbesttir. Bunun dışında kıtanın her yerini istediğiniz gibi dolaşamazsınız. 

Antarktika’da yılın herhangi bir zamanında ortalama 1000 kişi yaşamaktadır. Bunların çoğu orada araştırmalar yapan, Antarktika anlaşmasını imzalamış ülkelere ait bilim insanlarıdır. Bilimsel araştırmalar konusunda geçen yıl Türkiye de önemli bir adım attıştır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından görevlendirilen, İTÜ’nün kutup araştırmaları enstitüsünün eş güdümünde, 9 kişilik bir araştırma heyeti oraya gitmiş bulunmaktadır.

Antarktika’ya Nasıl Gidilir?

Antarktika’ya turistik ziyaret yapabilmenin 2 yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilk uçak, diğeri ise gemi iledir. Kıtaya uçakla yalnızca ekim ve mart ayları arasında gidilmektedir. Bölgeye dünyanın sadece iki noktasından belirlenen zamanlarda uçak seferi yapılmaktadır. Kıtaya gitmek için, yukarıda belirttiğimiz aylarda, Yeni Zelanda ve Şili üzerinden araştırma yapmanız gereklidir. 

Gemi ile yolculuk, uçakla yapılan yolculuğa göre oldukça zahmetlidir. Antarktika’ya yıl içerisinde ortalama 50 gemi seferi yapılmaktadır. Gemi seferleri hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak içinse, Güney Amerika ve Şili üzerinden detaylı araştırma yapılmalıdır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir