Başlangıç / Ekonomi / 50 Bin TL KOSGEB Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

50 Bin TL KOSGEB Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Hayalindeki işi kurmak isteyen birçok kişinin önünde bulunan en büyük engel sermayedir. Gerekli sermayeye sahip olmayan birçok kişi, fikirlerini unutarak başka çatı altında çalışmaya mahkum kalıyordu. Devlet, girişimcilerin önünü açmak üzere KOSGEB adını verdiği bir idare hayata geçirdi. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi olan KOSGEB, genç girişimcilere 50,000 TL hibe desteği vererek hayallerine kavuşmalarına katkı sağlıyor. Bu yazımız içerisinde 50 bin TL KOSGEB desteği nedir? Sorusu ile beraber KOSGEB Desteği Nasıl Alınır sorularına yanıtlar vermeye çalışacağız.

50,000 TL KOSGEB Desteği

Genç girişimcilerin kendi işini kurması, kendi işini kurduktan sonra da ayakta kalabilmesi için verilen bu destek geçmiş yıllarda oldukça katı şartlar altında verilmekte idi. KOSGEB Desteği alabilmek için öncelikle girişiminizin kurum tarafından destek verilen programlara uygun olması gerekmektedir. 2018 itibari ile kurum tarafından destek verilen program sayısı 15 adet olduğunu söyleyebiliriz. 15 farklı kategoriden yüzlerce meslek koluna verilen desteklerin asıl amacı ekonomik kalkınma oluşturarak uzun yıllar ayakta kalabilecek sektörler oluşturmaktır. Belirlenen programlar içerisinde yer alan bir fikriniz var ise İŞKUR üzerinden hibe destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurular, hem il ve ilçe merkezlerinde bulunan KOSGEB birimlerinden hem de internet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

2018 yılından önce 50,000 TL KOSGEB Desteği alabilmek için öncelikle girişimcilerin kendi imkanları ile iş fikirlerini hayata geçirmeleri gerekmekte idi. İşletmelerinin kuruluş aşamasında iken yaptıkları harcamaları faturalan kişiler 50,000 TL’ye kadar olan hibe destek paketinden sonra yararlanabilmekteydi. Bu şartın artık kaldırıldığını, artık iş yeri açmadan önce de KOSGEB üzerinden başvuruda bulunarak destek alınabildiğini söyleyebiliriz. Gelen yeniliklerin bu kadar ile sınırlı kalmadığını söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda KOSGEB Desteği alabilmek için öncelikle KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak gerekiyordu. İlk etapta 72 saat süren eğitimler daha sonrasında 36 saate düşürülmüş olup 2018 itibari ile zorunluluğu tamamen ortadan kaldırılmış durumda. Artık Kosgeb üzerinden hibe desteği almak isteyen kişilerin eğitimlere katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

50,000 TL KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 50 bin TL KOGEB Desteği almak için ilk etapta bir başvuru süreci bulunduğunu belirtmek isteriz. Genç girişimciler,  sahip oldukları fikirler üzerinden ilk olarak bir proje dosyası hazırlaması gerekiyor. Kurulacak olan işletmenin sürdürülebilirlik durumu, potansiyeli, sektörel fırsatları, kar oranı gibi konular hem proje dosyası içerisinde hem de başvuru formu içerisinde dile getirilmelidir. Yapılan başvurular sonrasında yetkili kişilerce yapılan incelemeler sonrasında adayların hibe kredi alıp alamayacakları iletilmektedir. Başvurusu kabul edilen adaylar, 90 gün içerisinde işletmelerini kurmak zorundadırlar. İşletmelerini kurup KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları gereken adaylar, gerekli taahhütnameleri imzalayarak süreci tamamlamaları gerekmektedir.

Sürdürebilir bir projeye sahip olmayan adayların projeleri yapılan incelemeler doğrultusunda reddedilebilmektedir. Bu konuda adayların ekstre 2 şansa daha sahip olduğunu, adayların projelerinde değişiklik yapabilme haklarının bulunduğunu belirtmek isteriz. Art arda 3 başvuru yapmalarına karşın reddedilen adaylar kendi isimleri ile artık KOSGEB desteklerinden faydalanamayacaklarını görmekteyiz. 50 bin TL KOSGEB Desteği işletmeler için yeterli gelmiyorsa faizsiz kredi desteklerinin de bulunduğunu söyleyebiliriz. İşletmelerini büyütmek isteyen, belirli süre harcamaları için finansman arayan KOBİ’ler, yapacaları başvurular sonucunda 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi çekiminde bulunabilirler. Ödemeler konusunda da oldukça geniş bir yetkiye sahip olan adaylar, ödemeleri 2 yıl sonra başlatabilmektedir.

1 Yorum

  1. renasyucel

    Yazınız çok hoş olmuş aslında sitenize league of legends bedava çarı aramak için gelmiştim gelmişken bi göz atayım dedim eğer elinizde varsa çar verebilirmisiniz e-posta: kartonpiyerr6@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir